Posted by admin Yazılar

Florya Oto Ekspertiz

Oto Eksper Mustafa Usta, Florya Beşyol da bulunan Premium oto ekspertizi kurmadan önce otomotiv alanında servis hizmetleri kaporta, boya, mekanik, ve yedek parça gibi alanlarda 35 yılı aşkın süre kurumsal firmalarda hizmet verdi. Sonrasında ise Türkiye’de sıfır araç piyasasının yüksek olması ve buna bağlı olarak ikinci el araç alım satımlarının artması, daha önce küçük olan ikinci el araç pazarının büyümesine sebep oldu. Bu büyüme ikinci el araç alım satım yapanların ciddi paralar kazanmasına ve bir çok farklı kişinin bu sektöre girmesine ve girmek istemesine yol açtı. Sektöre galericiler dışında normal araç sahiplerinin de ticari amaçla al sat yapmak amacıyla girmek istemesi ister istemez rekabeti artırmış ve bazı kişilerin dolandırıcılık yollarına başvurmasına sebep olmuştur. Dolandırıcılık olayların artması araç alanların dolandırılmamak amacıyla araçları kontrol etmesine ve bu da oto ekspertizlerin yaygınlaşmasına yol açmıştır. İşte bu noktada Mustafa Usta oto Ekspertizin bir ihtiyaç olarak yavaş yavaş ortaya çıktığı 2013 yılında bu ihtiyacı görerek gerekli eğitim ve sertifikaları aldı ve premium oto ekspertizi kurdu. 2013 yılından günümüze kadar müşterilerine tarafsız hizmet veren Oto Ekspert Mustafa Usta bu güne dek düzenlediği 6000’i aşkın oto ekspertiz raporunun tamamında her zaman müşterilerinin çıkarlarını koruyup müşteri memnuniyetini ön planda tuttu.

Neden Florya Oto Ekspertiz

Her şeyden önce deneyim ve tecrübemizin uzun yıllara dayanması işimizi uzun yıllardır severek yaptığımızı ve halen devam ettiğimizi göstermektedir. Bu deneyim bu zamana dek gördüğümüz binlerce araç sayesinde giderek arttı ve oto ekspertiz işinde de tecrübelerimizi kullanabilmemize yol açtı. Örnek olarak açıklayacak olursak servisimize gelen 2003 model Mercedes marka aracı ekspertiz için içeriye alırken bir ses fark ettik. Sonrasında aracı inceledik ve motorda hafif de olsa vuruntu tespit ettik. Yağını kontrol ettiğimizde bana kalın bir yağ gibi geldi. Satıcıyla konuştuğumuzda aracı özel servise götürdüler. Servisteki usta sese normal demiş ve ben yine vuruntu olduğunu ısrarla söyledim. Sonrasında aracın alt karterin açılmasını istedim usta ekibine talimat vererek işe başladılar. Gerisini Oto Ekspert Mustafa Usta’nın anlatımıyla dinleyelim: “Ben dedim ki, karteri son vidası kalınca beni çağırın gelirim yakınım. Ama kesinlikle ben gelmeden karteri açmayın diye tembihledim. Ertesi gün sabah aradılar ve aracın başına alıcı satıcı ve ben gittik karteri açtığımızda içeride resmen çamur balçığı haline gelmiş bir yağ tabakası vardı. Yağ süzgecini yüzde doksan tıkamış hemen kol yatağının bir tanesini söktük ve yatak sarmak üzere olduğunu tespit ettik. Vuruntudan hafif ezilmeler başlamış yataklarda hemen bir takım yatak ve pompa süzgeci yağ ve filtre alınarak motor tekrar eski haline getirildi. Burada oto ekspertiz dışında yaptığımız en önemli şey sesi iyi analiz ederek satıcı ve alıcıyı çok büyük külfetten kurtardık. Motor eski haline getirildikten sonra gayet güzel çalıştı ses mükemmel yağlama süper oldu. Aracı alıcı satın aldı ve kullanıyor birde burada başka bir ayrıntı var oda araç sahibi bakımları ucuz yapan bir usta bulmuş ve ona bakım yaptırmış sürekli her bakımda ucuz ustaya güvenmiş ustada piyasada artık kalkması gereken en ucuz ve kalın 20w50 yağ kullanmış. Aslında kullanması gereken yağ 200tl konulan yağ 50tl adam kaç para veriyor yağa 120tl ucuz ya işte bu yağı koya koya adamın motoru elinde kalacaktı son anda fark ettik ve kurtardık.”

Oto Ekspertiz Yaptırırken Dikkat Edilecekler

Bu noktada oto ekspertiz olmak sadece test cihazlarına sahip olup aracı sırasıyla testten geçirmek değildir. Bunu araç kullanmayı bilen herkes yapabilir. Asıl önemli olan motor mekanik kaporta boya gibi araçta bulunan bütün unsurlar hakkında tecrübeli alanda yetişmiş ustaların çalışmasıdır. Zira normal şartlarda sadece test makinelerinden çıkan raporla araç hakkında yeterli bilgiye sahip olmak çok zordur. Biz makinelerin önemine ve gerekliliğine bir şey demiyoruz. Bize göre bütün test makineleri oto ekspertiz için olmazsa olmazdır. Lift ile kaldırılıp aracın altındaki kontrol edilecek noktalara bakılmayan oto ekspertiz ciddi anlamda eksik bir ekspertizdir. Aynı şekilde yanal kayma testi yapıp yanal kayma değerlerinin raporda görüşmesi çok önemlidir. Keza fren test sizin hem aracın frenlerinde sorun olup olmadığını anlamanızı hem de kaza yapma riskinden kurtulmanızı sağlar. Aynı şekilde oto ekspertizlerde süspansiyon testin yapılması da gerekli ve önemlidir. Son olarak Dyno aracın motor şanzuman unsurları hakkında çok önemli bilgiler verir. Bu unsurların bir tanesinin bile eksik olması ekspertizin de eksik yapılmış olduğu anlamına gelir. Ama sadece makineler de yeterli değildir. Bize göre en doğru oto ekspertiz için hem içinde liftin, yanal kaymanın, süspansiyon ve fren testin, dyno testin olduğu test parkuru olmalı hem de alanda tecrübeli nitelikli ustaların olması gerekiyor. Eğer eksiklik olursa bu söylediklerimizden ekspertiz de yetersiz yapılır.

 

Florya Sefaköy Beşyol Oto Ekspertiz

Aşağıdaki adres ve iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz. Aracınızı içinize sine sine satın almak için mutlaka doğru yerde oto ekspertiz yaptırın.

Adres : Beşyol Mahallesi, Cami sokak, No: 16 FLORYA/İSTANBUL

Tel: (0212) 599 00 08

Email: info@premiumekspertiz.com

Çalışma Saatleri: Ptesi ‐ Ctesi 09:00 ‐ 19:00

Tags: , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

All for Joomla All for Webmasters