Posted by admin Yazılar

Beşyol Oto Ekspertiz

1979 yılında otomotiv dünyasına adım attık ve yılar geçtikçe motor  dizel ve benzinli, şanzuman otomatik ve mekanik, defransiyel ön düzen, oto elektrik elektronik, kaporta ve boya konularında yıllarca eğitim alıp ve bizzat  çalışıp 1989 yılında kendi servisimi kurdum. Sektörde çalıştığımız bu yıllar arasında yedek parça dahil tam bir servis olarak yıllarca hizmet verdim bu arada çeşitli markalar ve sistemler üzerine eğitimler aldım. Teknolojiyi takip ederek her zaman kendimizi güncel tuttuk. Yılarca otomobillerle gecen bir ömür sonrası 2013 yılından bu yana oto ekspertiz olarak hizmet vermekteyiz. Biz inanıyoruz ki bu işin tecrübe ve uygun teknolojik ekipmanlarla kaliteli bir hizmet verilebilir. Bu amaçla Mustafa Usta sektöre oto ekspertiz uzmanı yetiştirmeye yönelik bir çok eğitim vererek sektöre yetenekli çalışanlar yetiştirdi. Florya Beşyol da bulunan oto ekspertiz firmasıyla da hizmetlerine devam etmektedir.

Oto Ekspertiz Kapsamında Kontrol Ettiklerimiz

Bir otomobilin ekspertiz yapılması o aracın tam kapsamlı bakılması demektir. Bizler otomobilin nelerine ve nerelerine nasıl bakıyoruz eğer tek tek bakılan her nokta ve sistemi kalem kalem yazarsak herhalde 50-60 sayfalık bir rapor hazırlamak gerekir ki bu da mümkün değildir zamandan dolayı.

 • Aracın iç donanımı detaylıca incelenir döşemeden tutun da kumanda düğmelerine kadar aracın içindeki tüm detaylar ve donanımları kontrol edilir ve raporlanır.
 • Dış donanım dediğimiz farlar, sinyaller, aynalar, camlar, fitiller, tamponlar, ızgaralar, difizörler ve aksesuarlar kontrol edilir. Eksik bozuk kırık çalışmayan noktalar raporlanır.
 • Motor kontrolleri yapılarak motor yıpranmaları, turbo enjektörler, radyatörler, intercooler ve yan parçaların durumu, yağ kaçakları, su kaçakları, paslanma ve çürüme kontrolleri aracın daha önce hararet yapıp yapmadığı ki bu çok önemli eğer bir motor daha önce hararet yaptıysa o motor kesinlikle yağ yakar ve bunun gibi yüzlerce detaya bakılarak değerlendirmeleri yapılıp raporlanır not iç kısımda görülemeyen parçaların yorumunu yapmak için profesyonel olmak gerekir.
 • Araç alt kontroller araç lifte kaldırılıp taban kısmından tutun kesilme ekleme çürüme ezilme vs yine motor alt kısmı ön düzen şasiler yakıt boruları, fren boruları, lastikler, şanzuman, akslar, direksiyon kutusu, rotlar, arka defransiyel, şaft ve bağlantıları arka aks ve süspansiyon sistemi arka şasiler dahil olmak üzere daha birçok noktalar kontrolden geçerek raporlanır.
 • Kaporta, kaporta parçalarının değişimi yapılmış mı yoksa orjinal mi ve parçaların altında kalan iskelet kısmında eğilme, burulma, ezilme, hasar görme ve çürüme kontrolleri yapılıp raporlanır.
 • Boya analizleri yapılarak ölçümleri boya hataları boyanan yine değişen parçaların kontrolleri yapılarak raporlanır.
 • Elektronik kontroller ve beyinlerin arıza taramaları motor, şanzuman, airbag, çok işlevli kabin içi detayları merkezi gövde elektroniklerinin ve klima sisteminin test ve arızaları kontrol edilerek raporlandırılır.
 • Araç platform üzerine alınır, önce şasi ve teker açı ölçümü yapılır bu cihaz çok önemlidir eğer araçta şasi taşıyıcı amortisör veya salıncak yada arka dingil veya salıncak şasi eğikliği var ise bu testte görülür bu test gözle görülemeyen eğiklik kaçıklıkları tespit eder.
 • Süspansiyon testi yapılır bu test aracın dört teker tansıyoner değerlerini ölçerek yaylar ve amortisörlerdeki yıpranmaları analiz eder bu değerlerin karşılığında yay ve amortisörlerdeki tutarsızlıklar görülür unutmayın aracın viraj ve fren dengesi amortisör ve yayların sağlığına bağlıdır.
 • Fren test, bu testte önler ve arkalar olarak ve sağ sol olarak fren basınçları ölçülür eğer fren basınçlarında ve el freni basıncında bir tutarsızlık var ise sebebi ve nasıl yapılacağı ve durumu raporlanır.
 • Dyno dinamometre testleri Türkiyede birçok firma dyno’nun ne işe yaradığını bilmeden kullanıyor aslında birçok test dyno üzerinde yapılır. Dynonun amacı sadece motor ömrü diye bilen birçok firma var bunlar amatör bile değil dyno cihazını kullanmak gerçek bir ustalık gerektirir dyno da yapılan testler: motor, ivmelenme, yağ yakma, turbo test, enjektör test, mekanik ya da otomatik kavrama, şanzuman testi otomatik yada mekanik, akslar ve şaft aktarma sistemi, balans ve aktarmadaki vuruntular, defransiyel vuruntu ötme, aks rulmanları, abs ve esp sistemi gibi bütün yürür sistemin kontrolü ve testi yapılır daha sonra motor gücünün tekerlere aktarım testi HP ve NM TORK üretimi test edilir ve raporlanır.
 • Daha sonra raporlar müşteriye sunum yapılır araç teknik değerlendirmeleri yapılarak müşteri bilgilendirilir sorulan sorulara profesyonelce cevap verilir ve müşterinin kafasındaki şüpheler kesin ve net olarak aydınlatılır.

Şehir Dışından Araç Alacaklara Tavsiyeler

Şehir dışından araç alacak kişiler, bizi bir gün öncesinden arayarak ücreti hesabımıza yatırarak kendilerinin gelmesine gerek kalmadan aracı firmamıza yönlendirerek ekspertizini yapıp aracı tam detaylı anlatıyoruz. Eğer olumlu ise gelip aracı alıyor eğer araç olumsuz ise zaman ve yol sıkıntısı ve ekstra masraftan kurtuluyor bu şekilde birçok müşterimiz mevcut.

Ayrıca şehir dışından araç alacak kişiler dolandırılmamak için çok dikkatli olmalıdır. Araç çok uygun kaçtı kaçıyor denilerek araç satıcıları kapora alıp kayıplara karışabiliyor. Bu gibi olumsuzluklar yaşamamak için dikkatli olmakta fayda var.

 

Ulaşım: Beşyol Mahallesi, Cami sokak, No: 16 FLORYA/İSTANBUL

Tel : (0212) 599 00 08

Tags: , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

All for Joomla All for Webmasters