Posted by admin Genel, Yazılar

İkinci El Araç Ekspertiz

İkinci El Araç Ekspertiz Yaşanmış Olay

Satıcılar da her şeyde olduğu gibi kendi aralarında çeşitli etmenlere bağlı olarak ayrışır. Örneğin aracın ilk sahibi olan biniciden olan satıcı genelde araç hakkında bilgilidir ve araç söylediği gibi çıkar. Yine binici ama aracın ilk sahibi olmayan kişiler de araç hakkında nispeten bilgi sahibidir ama aracın önceki sahibinin söyledikleri üzerine bu bilgisini ekler. Yani aracı alırken oto ekspertiz yaptırmadıysa eski sahibinin söylediklerine güvenerek satın aldı ve daha sonra kaza değişen boya gibi araç hakkında sahip olduğu bilgileri doğru kabul eder. Son olarak araç hakkında sahip olduğu tek bilgi kendi imkanlarıyla yaptığı ekspertiz ya da götürdüğü ekspertizin söylediklerine bağlı olan satıcı. Bu satıcılar ister galerici olsun ister bireysel al satçı genelde araç hakkında birinci elden bilgiye sahip değildir. Yani aracı satın almış belki bi kaç kez binmiş onun dışında kendisine ne söylenmişse onu doğru kabul ediyor. Örneğin ikinci el araç alımlarında bu adam aracını ilana koyuyor ve araç hakkında bilgi sahibi olmadığı için aracın eksik yanlarını yazmıyor ve uygun fiyata aldığı için üzerine kar koyduğu halde fiyatı uygun oluyor. Bunu gören bir alıcı da kendisiyle görüşüyor araç dediğin gibiyse alayım diyor ve akıllılık ederek ekspertize göstermeye karar veriyor. Buradan sonraki süreç İstanbul Florya Beşyol’daki oto ekspertiz servizimizde bizzat Mustafa Usta tarafından tecrübe edilmiş olay olarak geçiyor.

İkinci El Araç Satıcısının Yalanları

Öncelikle bu satıcı gelir gelmez ekspertiz üzerinde baskı kurmak için Mustafa Ustaya, bu aracı 5 tane ekspertiz gördü orjinal eksiksiz hatasız diye lafa giriyor. Gerisini Mustafa Usta’nın anlatımıyla dinleyelim: Fıldır fıldır oynayan gözleri olan satıcı ve ona ne derse tamam abi diyen alıcıyla bana geldiler. Satıcı, yav kardeşim dedim sana boşuna geldik zaman kaybı paran çoksa birazda bana ver dedi. Ne gerek var ekspertize al sana 5 ayrı ekspertizin raporu dedi ve neredeyse alıcı tamam diyecekti ki gözüme baktı. Ben de dedim ki para ödeyip alacağın aracı birde sen ekspertiz yaptır da tam emin ol dedim. Alıcı da satıcının hal ve hareketlerinden şüphelenmiş olacak ki tamam dedi. Ama satıcı çok gıcık tavırlarla alaycı konuşmalarla sinir bozucu hareketlerle işimizi engellemeye çalıştı. Bu arada araç Toyota Corolla ama ne pis ve çamurlu bir araçtı iş emri açılıp ödeme alındı ve ben aracı yıkatması için yan taraftaki yıkamaya gönderdim. Satıcı kuduruyor ben de sakin olmasını kendisinden rica ettim. Tabi anlamıyor neyse araç incelenmeye başlandı görünüşte orijinal ve boyasız ama benim bir huyum vardır elle çok kontrol yaparım ve sol ön direkte hafif gözle fark edilmeyen bir şişlik hissettim. Akabinde bütün kaplamaları açmaya başladım araç sahibi ne yapıyorsun kardeşim nasıl ekspertiz yapıyorsun sen bi haltan anlamıyorsun diye çıkışmaya başladı. Ama ben sökmüştüm ve acı gerçek 6 direkten kesilip aynı renkte başka bir aracın tavanı konmuş. Ve dedim ki sürpriz ortaya çıktı araç takla atmış yada üzerine bir şey düşmüş her neyse ama içerideki direklerde de çektirme işlemi yapılmış. Bunun önemi şöyle tavan çok çökerse direkler eğilir ve taban sacını kasar taban sacına birleşmiş ön arka şaselerde gözle görülemeyen bir burulma ve kasma olur. Bu da aracı virajda ve ani frende denge kaybetmesine ve yere tam tutunamamasına neden olur. Sonuç olarak da direk kaza yaptırır savrulur yanlar, aracın takla atmasına kadar gidebilir.

Geçmiş Oto Ekspertiz Raporları

Üstte bahsettiğimiz olayda araç satıcısı 5 farklı oto ekspertiz servisinden rapor almış ve bu raporları öne sürerek aracı satmaya çalışıyordu. Eğer alıcı oto ekspertize götürelim diye ısrar etmemiş ve o raporlara güvenmiş olsaydı aracı satın almış hem ciddi ekonomik zarar etmiş hem de trafik kazalarına sebep olmuş olacaktı. İşte bu nedenle biz hep acele etmeyiniz diyoruz. Ayrıca 5 farklı oto ekspertizin bu araca orjinal raporu vermiş olmasını iki şeye bağlayabiliriz. Ya oto ekspertizler işini iyi yapamıyor ve arabayı fark etmemiş. Ya da satıcı ile oto ekspertizler anlaşmalı olduğundan arabaya sağlam raporu vermişlerdir. Bu durum da geçmiş oto ekspertiz raporlarını doğru kabul etmememiz gerektiğini gösteriyor. En iyi ihtimalle araç gerçekten düzgün olsaydı ve oto ekspertizler de işini doğru yapıp doğru rapor vermiş olsaydı bile o raporlardan sonra araç bir kazaya karışıp sonradan tamir edilebileceğinden yine raporun geçerliliği olmaz.

Bu yüzden biz sürekli doğru ekspertiz seçmenin ve ne olursa olsun akrabadan bile araç alıyor olsanız mutlaka oto ekspertize götürmeniz gerektiğini söylüyoruz. İkinci el araç alımlarında aklınıza takılan bir soru varsa Mustafa Ustaya telefonla ulaşıp sorabilirsiniz. Dilerseniz doğrudan İstanbul Florya Beşyol‘da bulunan oto ekspertiz merkezimize gelerek çayımızı içip sorularınızı sorabilirsiniz.

 

Youtube kanalımız üzerinden uygulama videolarımızı izleyebilirsiniz.

Mustafa Usta ile İletişim sayfamız üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca youtube sayfamızdan uygulama videolarımızı izleyebilirsiniz.

oto ekspertiz, araba kontrol, oto test, istanbul oto ekspertiz, florya oto ekspertiz, bakırköy oto ekspertiz, küçükçekmece oto ekspertiz, avcılar oto ekspertiz, topkapı oto ekspertiz, büyükçekmece oto ekspertiz, yeşilköy oto ekspertiz, şirinevler oto ekspertiz, yenibosna oto ekspertiz

Adres: Beşyol Mahallesi, Cami sokak, No: 16 FLORYA/İSTANBUL

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

All for Joomla All for Webmasters