Posted by admin Genel, Yazılar

Oto Ekspertiz Raporu

Oto Ekspertiz Raporu

Bir otomobilin oto ekspertizini yapıp raporlandırmak ciddi anlamda profesyonellik gerektirir. Test edilecek aracı baştan sona kontrol edip her bir aşamaya göre kontrol edip tek tek raporlamak gerekir. Aslında rapor otomobili anlatan çok kapsamlı bilgi dökümüdür, alacağınız araç hakkında gerekli bilgi ne kadar çok ise araç hakkında karar vermek için o kadar nedene sahip olursunuz.

Oto Ekspertiz Raporu Nasıl Olmalıdır?

  1. İç ve dış donanım, aracın içerisindeki donanım, kumanda düğmeleri döşemesi, kliması, radyosu, kamera merkezi, kilit, göstergeler, aynalar, farlar, far yıkama vs… daha çok fazla özellikler tek tek kontrol edilir ve durumları derecelendirilir. Mesela klima soğutmuyor, gaz yok abi hadi birde kopresör bozuksa ya da sizin bilmediğiniz evaparatör göğsün içinde masraf en az 3000tl’dir. Ama satıcıya göre adı gaz yok abi, eğer müşteri acele ettirip noter moter düğünüm var cenazeye yetişecem yola gidecem derse o aracın durumu vahim. Çünkü alıcı veya satıcı uzmana inceleme fırsatı vermiyor sonra noterde iş biter satıcı kaybolur ne aldın kardeşim kompresör bozuk evap bozuk başlarsın çıkmacıları aramaya.  Eğer gerektiği gibi rapor alsaydın zaten aracı ya almazdın yada 3000 veya daha fazla fiyat indirip alırdın. İkisi de olmadı sastıcıya yaptır alayım denilerek araç alınabilirdi. Ben şahsım aceleci müşterileri bilgilendiriyorum anlamıyorsa raporlamıyor o işi yapmıyorum kimsenin vebalini de çekmiyorum. Ayrıca bir düğer sık yapılan hata genellikle satıcılar aracın kusurlarını gizlemek için arabayı pis çamurlu bırakıyor ki eksiklikleri gözükmesin ya da temizlemeye vakit kalmasın çünkü aceleleri. Kısaca çok komplike olan bir aracı 15 dk da baştan sona inceleyip aceleyle rapor vermemizi istiyorlar sebebi de hemen her zaman satıcının aceleye getirmesi. Bu sebepler yüzünden bir sürü alıcı gözümün önünde dolandırıldı siz siz olun sakın satıcının sözüne, yönlendirmesine itibar etmeyin. Şunu unutmayın siz alıcısınız yani para sizde eğer arabasını satmak istiyorsa acele etmeyecek bekleyecek.
  2. Raporlamada işenmesi gereken bir diğer aşama motoru ve parçalarını anlatan rapordur. Turbo, enjektörler, egr, dpf ve emisyon parçalar ayrıca zamanlama kayışı veya zincirinin durumu km bazlı  vs daha birçok parçanın durumu üstteki örnek gibi zincir bozuk turbo yağlama başlamış enjektörler ses yapmaya ya da sıkışmaya başlamışsa 5.000 -7.000 TL arası masraf çıkarabilir. Bu yüzden mutlaka dikkatli olunmalıdır.
  3. Lift üzerinde alt aksam kontrolleri, mekanik aksam, taban sacı, hasar, motor yerleştirme açısı ve aksamların kontrolü tek tek yapılıp raporlanarak müşteriye sunulur. Lift üzerinde alt aksam kontrolünde araçla ilgili çok önemli olan bir çok eksiklik, hile ortaya çıkarılabilir. Bu nedenle hem oto ekspertiz için hem de alıcı için çok önemli bilgiler verir.
  4. Kaporta ve boya aksamı mutlaka tek tek en az 3 kere kontrol edilip öyle raporlanmalıdır. Yoksa satıcı abi bize göre hafif boya var diyebilir. Ama kontrol ettiğimizde arabanın önden ağır hasar aldığını ve  şaselerin çekildiğini görürüz. Araç dışardan bakıldığında ya da dikkat edildiğinde fark edilmeyebilir ama sürüş sırasında yan yan gittiği görülebilir. Ve bu araçların da keskin virajlarda savrulma tehlikesi çok yüksektir. Bu şekilde araca bağlı bir çok ölümlü kazalar yaşanabiliyor. Kontrol ettirmeden aldığınız araba yere tutunamıyor dengesi bozuksa inanın hem sizin hem arabadaki sevdiklerinizin hem de trafikteki insanların hayatını tehlikeye atabilir. Üstelik bir de çook ucuza 10-15 dk hızlıca makineden geçirir raporu yazar gönderirim mantığıyla oto ekspertiz yapan yerlerin sayısı iyice arttı. Bu kişiler kontrol etmeden aldığınız arabadan çok daha fazla size zarar verebilir. Çünkü normalde satıcıya güvenir bilmeden aracı almaya ya da almamaya karar verirsiniz. Ama bu kişiler eğer satıcılarla anlaşmalıysa sizi yanlış yönlendirerek o aracı size aldırabilir. Malesef bazı müşterilerimizin özellikle oto ekspertize fazla para vermemek için tercih ettiği oto ekspertizden sonra aracı satın aldığını ve sonra şüpelenip bize geldiklerinde ucuz ekspertizin kendilerine çok pahalıya mal olduklarını anladıklarında çok geç oluyor. Biz her zaman söylüyoruz çok düşük fiyatlara hizmet verenlerin ya tecrübesi yoktur bilmediği için düşük ücretlere hizmet verir ya da gerçekten verilen ücret kadar hizmet verir.
  5. Elektronik test ve elektronik kontrolde ise aracın detaylı elektronik taraması yapılır ve sorun var ya da yok detaylı raporlanarak çıktısı müşteriye teslim edilir. Motor- fren-şanzuman-airbag-süspansıyon gövde… Bazen 3 bazen 4 sayfa çıktı rapor verilir. Şimdi satıcı diyor ki abi ustama gösterdim sorun yok ama kontrol ettiğimizde aracın stabilite süspansiyon dengeleme sisteminde hata olduğunu görüyoruz. Bu hatalar gözden kaçsa alıcı 15000 tl zarar edecek.
  6. Test hattı yani şase ölçüm, süspansiyon, fren test ayrıca dyno bilgileri raporlanır. Örneğin bir keresinde eski bir müşterime bir ekspertiz sözde dyno test yapıyor aracın motoru süper diyelim 150hp aracı 80hp çıktı şimdi ezik diyor ki abi motor yüzde 50 nerden bildin  motoru açıp komparatör ve mikrometreyle ölçüm mü yaptın ne kadar aşınma var onu mu ölçtün? Arabayı tanıdığım için ölçümün yanlış yapıldığını ya da cihazın yanlış ölçtüğünü anlayabiliyoruz. Tam tersi olarak da, örneğin araç yağ yakıyor veya motor soğukken piston vuruyor ya da yağ pompasından kaynaklı yatak vurmaya başlamış yani ölü motor açılıp rektefiye yapılması gerekiyor. Test edildiğinde dyno da test 100hp lik motor 96hp verdi veriyor. Ölçüm cihaza ya da test yapan ekspertize bağlı olarak hatalı olduğu halde alıcı güvenip aracı satın alıyor ve bir hafta geçmeden araç yatak sarıyor.

Florya Beşyol’da bulunan oto ekspertiz merkezimize gelerek ikinci el araç alımları konusunda daha fazla bilgi alabilirsiniz. Mustafa Usta 35 yıllık tecrübesiyle ikinci el araç alımlarınızda her zaman yanınızda.

Mustafa Usta ile İletişim sayfamız üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca youtube sayfamızdan uygulama videolarımızı izleyebilirsiniz.

oto ekspertiz, araba kontrol, oto test, istanbul oto ekspertiz, florya oto ekspertiz, bakırköy oto ekspertiz, küçükçekmece oto ekspertiz, avcılar oto ekspertiz, topkapı oto ekspertiz, büyükçekmece oto ekspertiz, yeşilköy oto ekspertiz, şirinevler oto ekspertiz, yenibosna oto ekspertiz

Adres: Beşyol Mahallesi, Cami sokak, No: 16 FLORYA/İSTANBUL

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

All for Joomla All for Webmasters