Posted by admin Genel, Yazılar

Florya Beşyol Oto Ekspertiz

Oto Ekspertiz çok hassas bir meslektir ve gerektiği önem verilmediğinde araç alıcılarını ciddi anlamda mağdur edebilir. Zira oto ekspertiz rastgele yapılacak bir durum değildir. Maalesef piyasada o kadar çok acemi ve mesleği oto ekspertiz ya da motor mekanik ustası, kaporta boya ustası olmayan deneyimsiz tecrübesiz insanlar var ki bunlar sadece müşteri bulabilmek için fiyatlarını düşürüyor ve tuzağını kuruyor. İşte bu durumda araç alıcısı güya 100tl veya 150tl ucuz yer buldum diye seviniyor ama örümcek ağına takıldığından habersiz. Sizin 150 tl fazla vereceğiniz ekspertizler gerçek oto ekspertizdir çünkü kimse 25-30 yılını deneyim tecrübe ustalık sanatını cüzi paraya satmaz. Alıcılar düşük fiyatlı yerlere aldanıp kar ettiğini sanıyor halbuki profesyonel bir ekspertizde neler kazanacağının farkında bile olamıyor mesela 90,000tl-150,000tl arası bir araç düşünün bunun km’şi kullanım şartları bakımlarının tam olup olmadığı araçta gizli ve önemli bir arızanın olup olmadığı veya gelecek km’lerde başına neler gelebileceği konusunda hiçbir bilgiye sahip olamıyor. Ve işini iyi yapmayan oto ekspertizler bu konuda zaten bilgi sahibi olmadığından bu bilgileri veremiyor. Kısacası 150tl ye full ekspertiz yaptıran birine haftasına şanzıman arızası veya motor arızası 15000-20000tl zarar edebiliyor. Mustafa Usta olarak benim özellikle sayın müşterilerimize tavsiyem şudur ekspertiz kaç para değil ben doğru yerde miyim? aracıma bakacak olan usta teknisyen kaç yıllık usta, ustalık belgesi var mı? kaç yılını otomotive vermiş? buna bakınız ve bunu sorunuz. Bu sayede satın almayı planladığınız araçta gizli hatalar eksik bakımlar, hasarlar, kazalar eksiklikler ne varsa ortaya çıksın.

Örnek ile açıklayacak olursak bakımları tam yapılmış bir bmw 2015 model 120 000 km’de kaldırıp baktığımızda fren disk balata eskimiş motorda antifiriz yerine su var bu araç benim 35 yıllık tecrübeme göre alınmaz neden eğer bakımlı olsaydı basit bir antifiriz 50 tl motora konulurdu ve fren balata ve diskleri değişirdi. Araç sahibi bunu yapmamış ki bırakın 2 parça boya olsun şimdi en önemlisine gelelim boyanın zararı yok ama antifiriz’siz bir motorun su kanallarında çürüme olur pas olur bu araç her zaman hararet yapar ve hararet yapma riskini de yüksektir. Zamanla silindir kapağını çürütür ama doğru yerde doğru kişiye oto ekspertiz yapılmazsa satıcı “al sana bakımlı araba” dediğinde oto ekspertiz açığa çıkarmadığı sürece yanlış bilgi ile araç alınacaktır. Bu bilgileri kim verecek almadan önce usta sana bakım konusunda tam bilgileri verirse 150 tl farkla 150,000 tl lik hurdayı almaktan kurtarır işte gerçek oto ekspertiz ile ucuzu arasındaki en net fark budur.

Yaşanmış Olay: Oto Ekspertiz Alıcının Mağdur Olmasına İzin Vermez

Florya Beşyol‘daki merkezimize oto ekspertiz yaptırmak için getirilen Chevrolet Cruze marka aracı full paket ekspertiz yaptık. Aracı detaylı incelediğimizde motorda hararet yapma izlerine rastladık. Netleştirmek için yaptığımız test’ten sonra aracın silindirlerinde kaçak olduğunu ve motorun hararet yaptığını hemen tespit ettik. Piyasada bu marka model araç için tamir maliyeti ortalama 4000 tl’ye mal olmaktadır. Daha sonra diğer test işlerimizi bitirip aracı dinamometreye yani DYNO ya aldık ve normal yol testi modunda yol testi yaptık. Test sırasında araç manuel kullanımda vites düşürürken 2. viteste küt diye vurma yaptığını tespit ettik bunun da piyasadaki ortalama maliyeti 3000-6000 tl. Ayrıca yaptığımız kontrollerde aracın elektrik tesisatının çok yıpranmış olduğunu gördük. Bu durum kısa devre yaparak yangın çıkarabilecek bir risktir. Elektrik aksamının tamiri veya tesisat değişimi ortalama 2500tl’yi bulabilmektedir. Onun dışında araçta boya yok değişen yok dışarıdan bakıldığında çok temiz görünüyor. Biz müşterimize işimiz gereği yaptığımız kontrollerin tamamını raporlayıp bütün ayrıntısıyla müşterimize tarafsız bir şekilde sunduk. Raporun sunumu yapıldığı sırada araç sahibinin çok kötü olduğunu ve yüzü asıldığını gördük. Alıcı araç sahibi kendisine yanlış bilgi verdiği ve aracın bu eksiklikleriyle birlikte istendiği fiyatta olmadığı gerekçesiyle aracı almaktan vazgeçti. Ve satıcı giderken sen alıcıyı tutuyorsun dedi. Biz de kendisine tarafsız olduğumuzu ve aracın ne problemi varsa sadece onu rapor ettiğimizi söyledik. Fakat malesef her zaman bu tür satıcılar işlerini doğru yapan oto ekspertizleri sevmez ve hep kötülerler. Aradan kısa bir süre geçtikten sonra satıcının kendisine almak istediği aracı da bize getirdiğini gördük.

Yaşanmış Olay: Sahte Ruhsat Durumu

Yaşadığımız bir diğer olayda ise çalıntı bir araca sahte ruhsat düzenlendiğini saptadık. Bizler oto ekspertize gelen müşterilerimize ilk olarak iş emri oluştururuz ve ruhsat ile aracın şasi numaralarını karşılaştırırız. Aracın yurt dışından gelme ihtimali de olabilir ayrıca şasi numarası olan kısmında işlem yapılıp yapılmadığını kontrol etmek isteriz. Kontrol ettiğimiz sırada araçta sahte düzenlenme ihtimali olduğunu tespit ettik ve durumu alıcı ile paylaştık. Alıcı doğal olarak aracı almaktan vaz geçti, satıcıyı mahkemeye vereceğini söyleyerek bizlere teşekkür edip gitti. Eğer biz işimizde profesyonel olmasaydık araca aceleyle 15 dakikada baksaydık bu gibi ihtimalleri kontrol edecek zaman bulamayacak ve bu sorunların hiçbirini tespit edemeyecektik. Bize göre bir aracın incelenmesi yaklaşık 40-60 dakikadır alıcılar bu konulara dikkat etmelidir sonra ufak detayların bile gözden kaçması ciddi can yakabilir.

Mustafa Usta’ya göre Oto Ekspertiz Raporu Nasıl Olmalıdır?

  1. Aracın iç donanımını döşeme ve kumandalarını yani aracın iç ve dış donanımını anlatan iç ekspertiz raporu.
  2. Bütün motor parçaları, yakıt ve emisyon sistemi dahil detaylı motor raporu.
  3. Aracın alt kısmı ve ön arka süspansiyon depo borular motor şanzıman aktarma organları raporu.
  4. Kaporta, değişen ve boya hasar raporu.
  5. Elektronik tarama raporu.
  6. Test hattı raporu.

Eğer yaptırdığınız oto ekspertizde yukarda belirtilen maddeler yoksa tam olarak oto ekspertiz yaptırmış sayılmazsınız. Bu da satıcının işine geleceğinden aracını rahatlıkla satmasına sizin de satın aldıktan sonra mağdur olmanıza sebep olacaktır.

Oto ekspertiz ile ilgili aklınıza takılan soruları Florya Beşyol oto ekspertiz hizmeti veren Mustafa Usta‘ya sorabilir bilgi alabilirsiniz.

Mustafa Usta ile İletişim sayfamız üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca youtube sayfamızdan uygulama videolarımızı izleyebilirsiniz.

oto ekspertiz, araba kontrol, oto test, istanbul oto ekspertiz, florya oto ekspertiz, bakırköy oto ekspertiz, küçükçekmece oto ekspertiz, avcılar oto ekspertiz, topkapı oto ekspertiz, büyükçekmece oto ekspertiz, yeşilköy oto ekspertiz, şirinevler oto ekspertiz, yenibosna oto ekspertiz

Adres: Beşyol Mahallesi, Cami sokak, No: 16 FLORYA/İSTANBUL

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

All for Joomla All for Webmasters